IMG 20240123 120759 1
Γενικά Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Ευχαριστήριο στον κ. Ηλία Παπαμόσχο

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου εκφράζουν τα θερμά τους ευχαριστήρια στον διακεκριμένο και καταξιωμένο συγγραφέα κ. Ηλία Παπαμόσχο.

Στα πλαίσια της δράσης της φιλαναγνωσίας, η οποία πραγματοποιείται στο σχολείο μας, προσκλήθηκε ο Καστοριανός συγγραφέας κ. Παπαμόσχος, ο οποίος ανταποκρίθηκε και την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας. Συνομίλησε με μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου που λαμβάνουν μέρος στη δράση της φιλαναγνωσίας και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών, οι οποίες αφορούσαν στον συγγραφικό του έργο, στις πηγές έμπνευσής του, στις απόψεις του για τη λογοτεχνία και στο τελευταίο του μυθιστόρημα «Ανάληψη».

Ήταν μεγάλη τιμή και χαρά η επίσκεψη του κ. Παπαμόσχου και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το γεγονός ότι ξαναθύμισε στους μαθητές πώς να «αγγίζουν» τις σελίδες ενός βιβλίου, να αφουγκράζονται τα νοήματα που προσπαθεί να περάσει και το κυριότερο, να αφήνουν τη φαντασία τους να «καλπάσει» ελεύθερα.

IMG 20240123 120759 1