Διδακτικές επισκέψεις στον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Καστοριάς

Την Πέμπτη 31-03-2022 οι μαθητές του τμήματος Β2 καθώς και την Παρασκευή 08-04-2022 οι μαθητές του τμήματος Β1 του σχολείου μας επισκέφθηκαν το εργαστήριο του Πόλου Εκπαιδευτικής Καινοτομίας  Καστοριάς (ΠΕΚΤΠΕ) που φιλοξενείται στο 2ο Γυμνάσιο Καστοριάς,στην Καλλιθέα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να συμμετάσχουν στο Εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής και προγραμματισμού με τίτλο «Προγραμματίζοντας τα EV3 Mindstorms». Η επίσκεψή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των  μαθημάτων πληροφορικής και τεχνολογίας μιας και το περιεχόμενό του εργαστηρίου συμβαδίζει με τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών των δύο μαθημάτων καθώς και ως μία υποστηρικτική επίσκεψη για το μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της θεματικής ενότητας  Δημιουργώ & Καινοτομώ –Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία στην υποθεματική STEM / Εκπαιδευτική Ρομποτική.